Rólunk Alapszabály Programok Fotogaléria Kapcsolat    
 

O nás

Lehár Ferenc
Franc Lehár
Neviem, či stručne, alebo obšírnejšie, ale rada by som Vám zvestovala, ako, akým spôsobom, a prečo sme založili Občianske združenie Franza Lehára.
Nie tak dávno, konkrétne na Vianoce 2011, boli Ľubica Jobbágyová, teraz podpredseda nášho občianskeho združenia spolu s manželom, obdarovaní od dcéry, žijúcej v USA, neobvyklým darčekom. Dostali pod stromček vstupenky na slávny viedenský Johann Strauss bál. Keď sme sa po nádhernom plese stretli s mojou priateľkou Ľubicou, položila mi otázku: „Teri, prečo by sme nemohli aj my v Komárne zorganizovať ples Franza Lehára, veď predsa tento geniálny umelec sa tu narodil?“ Asi takto to začalo......
Keď sme potom podrobne rozoberali možnosti, napadla mi myšlienka, aby sme neboli len my dve organizátorkami plesu, ale vytvorme tím, organizáciu, získajme pre túto vec takých ľudí, s ktorými spoločne dokážeme vypracovať projekt, ktorý zaujme a bude realizovateľný. Lebo priebežný proces od peknej predstavy k jej realizácii vyžaduje spoluprácu, pomoc, peniaze, spoločnú vôľu, pretože bez týchto vzájomne pôsobiacich faktorov sa pekná predstava nestane skutočnosťou.
Poznala som doteraz Lehárovu životnú dráhu, ale len v hrubých rysoch. Preto som sa rozhodla podrobne preštudovať umelcovo celoživotné dielo, čo vo mne vyvolalo nasledovné myšlienky a otázky: „Ak je niečo v 21. storočí dobré pre Viedeň, Bad Ischl, americké a austrálske publikum, prečo to nechce Komárno, umelcove rodisko?“ Naozaj je ťažko vysvetliteľné, že kým Metropolitan opera v New Yorku pred pár rokmi a Opera v Sydney v roku 2011 uviedla vo svojom programe viac Lehárových diel, zatiaľ my v Komárne na neho spomíname len raz za dva roky, a mnohí z občanov ani nevedia, koho socha stojí v konkrétnom parku. Postupne som nadobudla presvedčenie, že toto je možné a potrebné zmeniť. Treba dať dohromady dobrý tím, s ktorým spoločne dokážeme ponúknuť také zaujímavé akcie, ktoré pomôžu zabudnúť na každodennú jednotvárnosť, na bežné starosti, hoci len na chvíľu a budú nám nášho významného rodáka pripomínať.
Medzitým náš pracovný tím vznikol, vie organizovať a má chuť pracovať. Tvoria ho skúsení ľudia, milovníci a znalci umenia, ktorí sú ochotní vo svojom voľnom čase pracovať pre spoločnosť. Dúfam, že budeme úspešný pracovný tím, v ktorom nájdem podporu na realizáciu projektov, ktoré sa všetkým veľmi páčia. Veľmi si vážim prvé presvedčivé reakcie ľudí s aktívnym záujmom a snahou pomôcť, s ktorými som sa doposiaľ stretla. Predpokladám a verím, že takto to bude aj ďalej pokračovať.
Prosím Vás, aby ste sa zoznámili, obľúbili si a pomáhali vedeniu komárňanského občianskeho združenia Franza Lehára, ktoré tvoria:
Mgr. Terézia Klemen – predseda,
PaedDr. Attila Bartanusz, Anna Boráros, Ing.Erika Pisoňová, Ing. Sándor Beke – členovia vedenia, ktorí v prvom rade chcú pracovať pre Vás.

Szponzoraink